ליאור צור לוגו

הארקה

תוכן עניינים

חשמלאי על עמוד חשמל

מהי הארקה?

הארקה באה מהמילה "ארקא" שבעברית היא תרגום ל"ארץ" ומשמעותה היא "חיבור לאדמה".

הארקה, היא טכניקה טיפולית הכוללת ביצוע פעילויות ה"קרקעות"  וחיבור להקטת ופריקת העומס לאדמה.

במכשירי חשמל ביתיים לדוגמא חוט ההארקה תוכנן במיוחד לחיבור לאדמה. בגלל התכונות החשמליות השליליות של האדמה, היא מסוגלת לפרוק עודף חשמל.

מטרת הארקה ?

בטיחות חשמלית. מניעת עליית מתח חשמלי, יצירת התנגדות נמוכה לזרמי חשמל בשביל שלא תיהי עליית מתח שתשרוף את המכשיר המחובר ו גם פריקת מתח חשמלי גבוה.כמו הגנה מפני ברקים.

בדיקת הארקה

אחד הדרכים לבדוק את תקינות הארקה חשמל בבית היא על ידי בדיקת החשמלים והתקעים בבית. ניתן לבדוק את תקינות הארכה זו על ידי בדיקה של חיבורים חשמליים בכל חדר בבית, הבדיקה כוללת בדיקת חיבורי תקעים, מפסקים, ושאר מתקני חשמל. חשוב גם לבדוק את הציוד החשמלי כגון מכונת כביסה, מכונת כיבוי ומיקרוגל, ולוודא שהם מחוברים באופן תקין ובטוח למגבר החשמל. בנוסף, חשוב לוודא כי החשמל מגיע לנקודות התאורה בבית באופן תקין ובטוח.

מהם מבני הארקה?

ישנם כמה סוגי מבני הארקה.

הארקת שיטה: חיבור של נקודת האפס של מקור החשמל לאדמה.

הארקת הגנה  חיבור של מכשיר בלוח החשמל ומלוח החשמל לפס השוואת בדיקת פוטנציאלים.

הארקת יסוד  חיבור פס השוואת הפוטנציאלים  לאדמה בעזרת ריתוך יסודות הבנין לפס השוואת פוטנציאלים.

שיטת איפוס  חיבורשל מוליך האפס לפס השוואת פוטנציאלים.

שאלות ותשובות בנושא ארון החשמל

ללא מערכת חשמלית מוארקת כהלכה, אתה מסתכן שכל מכשירי החשמל שחיברת למערכת שלך יישרפו ללא תיקון. בתרחיש הגרוע ביותר, עומס יתר של כוח יכול  לגרום לשריפה עד כיד הצתה של כל הבית וגרימת נזק גדול.

ברוב הבתים, מערכת החיווט מקורקעת באופן קבוע למוט מתכת הננעץ באדמה או לצינור מתכת הנמשך לתוך הבית מוליך נחושת מחבר את הצינור או המוט לסט של מסופים לחיבורי הארקה בלוח החשמל הביתי שממנו יוצאת הארקה לאדמה.

וואטסאפ
יש לך שאלה?
Scan the code
אור לחשמל
שלום 👋
איך אפשר לעזור לך?
Call Now Button